Renovering / November 2015

En uges ferie med træfældning og flere besøg af ukendte byer.

 
Sidst i november tog vi flyveren fra Hamborg og landede i Malpensa, Milano. Der flyves ikke fra Billund i vinterhalvåret.
 
Flybillet kr. 600,- retur for to voksne og leje af Fiat 500 kr. 500,- for 6 dage.
 
Temperaturen var fint om dagen 10-14 grader og oftest vindstille.
Om natten var der frost de første nætter.
 
Ugen blev brugt på flere besøg af byer i omegnen, endnu et loppemarked og lidt mere renovering af huset.
 

I huset og på grunden lavede vi denne gang:

 
Fliserne i køkkenet var i første omgang blot blevet malet, da det tager tid at få leveret fliser i Italien - de laves på bestilling.
 
Og nu var det igen tid for indendørs arbejde. I september havde vi fliserne, men vejret var for godt til at være indenfor.
 
René fik købt vinkelsliber og fliser blev sat op.
 
Udenfor var bladene nu faldet af træerne og vi fik et bedre overblik over, hvilke vi også synes, der skulle fældes. 
 
Der står ingen træer tæt på huset foran, men i kanten af vores grund kunne flere store træer fældes, så der blev endnu mere kig til aftenhimlen.  
 

Solnedgangen er utrolig smuk her i efteråret.

 
Og bag huset havde vi et par træer, der stod tæt på el-ledningen, de måtte væk.
 
Fyrtræet foran huset, vi fældede i foråret, var ikke blevet savet helt op, men det blev det denne gang. Store flotte stykker, der endte nedenfor grunden til senere kløvning.
 

Vejret i november

 
Vejret var mildt efter årstiden, der kunne være faldet lidt sne, men vi oplevede kun lidt frost de første nætter.
 
Morgenerne var derfor kolde, men vi sad dog på terrassen flere middage og spiste frokost  i solen.
 
Nogle dage var der tåget til morgen, som lettede, men den sidste dag fik solen ikke magt og vi havde tåge hele dagen.
 
Det var også smukt.
 
Klik på billederne og se dem i stort.
 
  
Se film fra huset og området
Rene Spangsberg | - Danmark | Tlf.: 31153100